England: Barclays Premiership

2014-08-23
80' Aston Villa 0 : 0 Newcastle  
16:00 Chelsea - : - Leicester City  
16:00 Crystal Palace - : - West Ham  
16:00 Southampton - : - West Brom  
16:00 Swansea - : - Burnley  
18:30 Everton - : - Arsenal  

England: Championship

2014-08-23
FT Ipswich Town 0 : 1 Norwich  
16:00 Blackburn - : - Bournemouth  
16:00 Brentford - : - Birmingham  
16:00 Brighton - : - Bolton  
16:00 Derby County - : - Fulham  
16:00 Huddersfield - : - Charlton Athletic  
16:00 Middlesbrough - : - Sheffield Wed  
16:00 Millwall - : - Rotherham  
16:00 Nott. Forest - : - Reading  
16:00 Watford - : - Leeds  
16:00 Wigan - : - Blackpool  
16:00 Wolves - : - Cardiff City  

England: League One

2014-08-23
16:00 Barnsley - : - Gillingham  
16:00 Bradford - : - Peterborough United  
16:00 Colchester - : - Doncaster R  
16:00 Fleetwood T. - : - Chesterfield  
16:00 Leyton Orient - : - Walsall  
16:00 MK Dons - : - Coventry  
16:00 Port Vale - : - Notts County  
16:00 Preston NE - : - Oldham Athletic  
16:00 Rochdale - : - Bristol City  
16:00 Sheffield Utd - : - Crawley Town  
16:00 Swindon Town - : - Crewe  
16:00 Yeovil T. - : - Scunthorpe Utd  

England: League Two

2014-08-23
16:00 Accrington Stanley - : - Luton  
16:00 Bury - : - Plymouth  
16:00 Cambridge United - : - Morecambe  
16:00 Carlisle - : - Southend Utd  
16:00 Dag & Red - : - Mansfield Town  
16:00 Exeter - : - York City  
16:00 Newport - : - Burton Albion  
16:00 Northampton - : - Shrewsbury  
16:00 Oxford United - : - Portsmouth  
16:00 Stevenage - : - Wycombe Wanderers  
16:00 Tranmere Rovers - : - Cheltenham Town  
16:00 Wimbledon - : - Hartlepool  

England: Conference National

2014-08-23
16:00 Alfreton Town - : - Wrexham  
16:00 Bristol Rovers - : - Telford  
16:00 Chester - : - Halifax  
16:00 Dartford - : - Torquay  
16:00 Dover - : - Eastleigh  
16:00 Gateshead - : - Grimsby  
16:00 Lincoln City - : - Braintree Town  
16:00 Macclesfield Town - : - Kidderminster  
16:00 Nuneaton - : - Barnet  
16:00 Southport - : - Altrincham  
16:00 Welling United - : - Woking  

England: Conference South

2014-08-23
16:00 Basingstoke Town - : - Hayes and Yeading  
16:00 Boreham - : - Bromley  
16:00 Chelmsford - : - Sutton Utd  
16:00 Concord Rangers - : - Eastbourne Borough  
16:00 Havant and W - : - Staines Town  
16:00 Maidenhead Utd - : - Hemel  
16:00 St Albans - : - Bishop's Stortford  
16:00 Wealdstone - : - Farnborough  
16:00 Weston-super-Mare - : - Gosport Borough  
16:00 Whitehawk - : - Ebbsfleet Utd  

England: Conference North

2014-08-23
16:00 Boston U. - : - North Ferriby  
16:00 Chorley - : - Stalybridge  
16:00 Fylde - : - Guiseley  
16:00 Gainsborough - : - Lowestoft Town  
16:00 Gloucester City - : - Hednesford Town  
16:00 Harrogate Town - : - Barrow  
16:00 Hyde - : - Colwyn Bay  
16:00 Leamington - : - Brackley  
16:00 Solihull Moors - : - Oxford City  
16:00 Stockport - : - Bradford PA  
16:00 Worcester - : - Tamworth  

Italy: National Cup

2014-08-23
18:00 Atalanta - : - Pisa  
20:30 Varese - : - Virtus Entella  
20:45 Palermo - : - Modena  
20:45 Perugia - : - Spezia  
21:00 Bari - : - Avellino  
21:00 Cagliari - : - Catania  

Spain: Primera Division

2014-08-23
19:00 Malaga - : - Athletic  
21:00 Granada CF - : - Deportivo  
21:00 Sevilla - : - Valencia  
23:00 Almeria - : - Espanyol  

Spain: Segunda Division

2014-08-23
19:00 Osasuna - : - Barcelona B  
19:00 Recreativo Huelva - : - Zaragoza  
19:00 Valladolid - : - Mallorca  
21:00 Las Palmas - : - Llagostera  
21:00 Numancia - : - Sporting Gijon  

Spain: Segunda B, Group 1

2014-08-23
17:00 Lealtad - : - Celta II  
18:00 Atletico Astorga - : - Valladolid II  
18:00 Tropezon - : - Cultural Leonesa  
20:00 Compostela - : - Burgos  
20:30 Zamora - : - Guijuelo  

Spain: Segunda B, Group 2

2014-08-23
18:00 Real Sociedad II - : - Conquense  
19:00 Getafe II - : - Socuellamos  

Spain: Segunda B, Group 4

2014-08-23
20:00 San Roque - : - Cacereno  
20:30 FC Cartagena - : - UD Marbella  
21:00 Cadiz - : - Betis II  

Germany: Bundesliga

2014-08-23
15:30 Cologne - : - Hamburger  
15:30 Eintracht Frankfurt - : - Freiburg  
15:30 Hannover - : - Schalke 04  
15:30 Hertha - : - Werder  
15:30 Hoffenheim - : - Augsburg  
18:30 Borussia D. - : - Bayer  

Germany: 2. Bundesliga

2014-08-23
FT Fortuna Dusseldorf 0 : 2 Karlsruher  
FT Nurnberg 0 : 1 FSV Frankfurt  

Germany: 3. Liga

2014-08-23
65' Arminia Bielefeld 2 : 0 Fortuna Cologne  
65' Erfurt 1 : 0 Dynamo Dresden  
65' Hallescher FC 1 : 2 Stuttgarter Kickers  
68' Holstein Kiel 0 : 1 Energie  
65' Mainz 05 II 1 : 3 Unterhaching  
65' Osnabruck 0 : 1 Preussen Munster  
60' Regensburg 1 : 1 Hansa  

Germany: Regionalliga Nord

2014-08-23
FT Werder II 3 : 0 Hannover II  
65' Braunschweig II 1 : 0 Schwarz-Weiss Rehden  

Germany: Regionalliga Sudwest

2014-08-23
65' Elversberg 1 : 0 Kaiserslautern II  
68' Freiburg II 1 : 2 Kickers Offenbach  
69' Wormatia Worms 1 : 0 Pirmasens  

Germany: Regionalliga West

2014-08-23
FT Alemannia Aachen 3 : 0 Fortuna Dusseldorf II  
65' Bochum II 1 : 1 Essen  
65' Borussia M. II 0 : 0 Siegen  
66' Oberhausen 3 : 0 Hennef 05  
65' Schalke II 1 : 2 Verl  
65' Viktoria Koln 4 : 0 Rodinghausen  
65' Wiedenbruck 1 : 1 Cologne II  

Germany: Regionalliga Bayern

2014-08-23
67' 1860 Munchen II 2 : 1 Nurnberg II  
65' Augsburg II 2 : 2 Schalding-Heining  
65' Eintracht Bamberg 1 : 0 Garching  
65' Illertissen 1 : 1 Bayreuth  
48' Ingolstadt II 0 : 0 Bayern II  

Germany: Regionalliga Nordost

2014-08-23
FT Zwickau 3 : 0 Wacker Nordhausen  

France: Ligue 1

2014-08-23
17:00 Guingamp - : - Marseille  
20:00 Bastia - : - Toulouse  
20:00 Lille - : - Lorient  
20:00 Montpellier - : - Metz  
20:00 Nice - : - Bordeaux  
20:00 Reims - : - Caen  

France: Ligue 2

2014-08-23
64' Dijon 1 : 0 Auxerre  

Scotland: Premier League

2014-08-23
90' Inverness C.T 1 : 0 Celtic  
16:00 Dundee United - : - Ross County  
16:00 Kilmarnock - : - Motherwell  
16:00 Partick Thistle - : - Hamilton  
16:00 St. Johnstone - : - Aberdeen  
16:00 St. Mirren - : - Dundee  

Scotland: Championship

2014-08-23
16:00 Cowdenbeath - : - Alloa Athletic  
16:00 Hibernian - : - Falkirk  
16:00 Queen of the South - : - Livingston  
16:00 Raith Rovers - : - Hearts  
16:00 Rangers - : - Dumbarton  

Scotland: Division 1

2014-08-23
16:00 Ayr United - : - Forfar Athletic  
16:00 Dunfermline - : - Airdrie  
16:00 Peterhead - : - Greenock Morton  
16:00 Stenhousemuir - : - Stirling Albion  
16:00 Stranraer - : - Brechin City  

Scotland: Division 2

2014-08-23
16:00 Albion Rovers - : - East Fife  
16:00 Berwick Rangers - : - East Stirlingshire  
16:00 Elgin City - : - Clyde  
16:00 Montrose - : - Annan Athletic  
16:00 Queen's Park - : - Arbroath  

Portugal: Liga Sagres

2014-08-23
18:00 Maritimo - : - Academica  
19:00 Pacos de Ferreira - : - Porto  
21:30 Sporting - : - Arouca  

Portugal: Liga De Honra

2014-08-23
16:00 Porto B - : - Uniao Madeira  
18:00 Benfica B - : - Academico Viseu  
18:00 Tondela - : - Atletico CP  

Netherlands: Eredivisie

2014-08-23
18:30 Willem II - : - AZ  
19:45 Heerenveen - : - Excelsior  
20:45 Go Ahead Eagles - : - Dordrecht 90  

Belgium: Jupiler League

2014-08-23
18:00 Standard - : - Westerlo  
20:00 Kortrijk - : - Oostende  
20:00 Lierse - : - Charleroi  
20:00 Zulte-Waregem - : - Mouscron  

Albania: Kategoria Superiore

2014-08-23
17:00 Elbasani - : - Skenderbeu  
20:00 Flamurtari - : - Teuta  

Armenia: Premier League

2014-08-23
22' Mika 0 : 0 Banants  
20' Ulisses 0 : 0 Ararat  

Austria: Bundesliga

2014-08-23
16:30 Sturm - : - Wolfsberger AC  
19:00 Ried - : - SV Grodig  
19:00 Salzburg - : - Altach  
19:00 Wiener Neustadt - : - Admira  

Azerbaijan: Supreme League

2014-08-23
20' FK Baki 0 : 0 FK Qabala  

Bosnia And Herzegovina: Premier Liga

2014-08-23
17:00 Drina Zvornik - : - Radnik  
17:00 FK Zvijezda - : - Olimpik Sarajevo  
17:00 Sloboda - : - Siroki Brijeg  
17:00 Velez M. - : - Travnik  
17:00 Vitez - : - Slavija  
20:00 Borac BL - : - Celik Zenica  
21:00 Zeljeznicar - : - Zrinjski  

Bulgaria: A Pfg

2014-08-23
17:00 Cherno More - : - Lokomotiv Plovdiv  
17:00 Lokomotiv Sofia - : - Ludogorets  
19:00 Beroe - : - Haskovo  

Croatia: Hnl Ozujsko

2014-08-23
21:00 Zadar - : - NK Istra 1961  

Cyprus: 1. Division

2014-08-23
16:00 Doxa - : - Ermis Aradippou  
18:00 Ethnikos Achnas - : - Agia Napa  

Czech Rep.: Gambrinus Liga

2014-08-23
17:00 Budejovice - : - Boleslav  
17:00 Hradec Kralove - : - Slovacko  
17:00 Jablonec - : - Jihlava  
17:00 Pribram - : - Bohemians 1905  
20:15 Slavia Praha - : - Plzen  

Czech Rep.: Druha League

2014-08-23
FT Pardubice 0 : 0 Zlin  
FT Trinec 2 : 1 Opava  
17:00 FC Vlasim - : - Frydek Mistek  
17:00 Olomouc - : - Znojmo  
17:00 Taborsko - : - Karvina  

Denmark: Viasat Sport Divisionen

2014-08-23
21' Bronshoj 1 : 0 Viborg  

Estonia: Meistriliiga

2014-08-23
21' Levadia T 0 : 1 Kalev Sillamae  
18:00 Flora - : - Flora Paide  
18:00 JK Trans - : - Tallinna Kalev  

Finland: Ykkonen

2014-08-23
21' HIFK 0 : 0 PK-35  
21' Ilves 0 : 0 JIPPO  
21' Oulun LS 0 : 0 KooTeePee  
16:00 Haka - : - Viikingit  

Georgia: Umaglesi Liga

2014-08-23
6' Dila Gori 0 : 0 Dinamo Batumi  
16:00 Zestaponi - : - Dinamo Tb.  

Greece: Super League

2014-08-23
18:15 Kerkyra - : - Panthrakikos  
18:15 OFI - : - Panaitolikos  
20:30 Olympiakos - : - Niki Volou  

Hungary: Borsodi Liga

2014-08-23
16:30 Paks - : - Ujpest  
18:30 Fehervar - : - MTK  
18:30 Kecskemeti TE - : - Dunaujvaros FC  
20:30 Lombard-Papa - : - Gyor  

Hungary: Nb Ii

2014-08-23
17:30 Cegled - : - Szigetszentmiklos  
17:30 Soroksar - : - Szeged 2011  
18:00 Sopron - : - Kaposvari Rakoczi  
19:00 Gyirmot - : - Balmazujvaros  
19:00 Mezokovesdi SE - : - Ajka  
19:00 Zalaegerszeg - : - Szolnok  

Iceland: 1. Deild

2014-08-23
16:00 BI / Bolungarvik - : - Selfoss  
16:00 Grindavik - : - Haukar  
16:00 HK - : - Throttur Reykjavik  
16:00 KV - : - KA Akureyri  
16:00 Leiknir R. - : - IA Akranes  
18:00 Tindastoll - : - Vikingur O.  

Israel: Ligat Al

2014-08-23
PST Hapoel Tel Aviv ? : ? Maccabi Netanya  
PST Amutat Hapoel Raanana ? : ? Hapoel Petah Tikva  
PST Ashdod SC ? : ? Ironi Kiryat Shmona  
PST Hapoel Acre FC ? : ? Hapoel Haifa  
PST Hapoel Beer Sheva ? : ? Beitar Jerusalem  

Kazakhstan: Premier League, Relegation Round

2014-08-23
FT Irtish 1 : 1 Zhetysu  
FT Spartak Semey 0 : 0 Taraz  
17:00 Tobol - : - Atyrau  

Lithuania: A Lyga

2014-08-23
FT Suduva 0 : 0 Ekranas  

Luxembourg: Fortis League

2014-08-23
18:00 Hostert - : - Progres Niedercorn  

Fyr Macedonia: Prva Liga

2014-08-23
17:00 Metalurg Skopje - : - Shkendija  
17:00 Rabotnicki - : - Sileks  

Malta: Premier Division

2014-08-23
18:30 Naxxar Lions - : - Balzan Youths  
18:30 Zebbug Rangers - : - Birkirkara FC  
20:30 Sliema Wanderers FC - : - Floriana FC  
20:45 Valletta FC - : - Tarxien Rainbows  

Moldova: Divizia Nationala

2014-08-23
16:00 Olimpia Balti - : - Dacia  

Montenegro: 1. Division

2014-08-23
17:00 Bokelj Kotor - : - Grbalj Radanovici  
17:00 OFK Petrovac - : - Lovcen Cetinje  
17:00 Sutjeska Niksic - : - Mornar  
17:00 Zeta - : - Mogren Budva  
18:00 Buducnost - : - Rudar Pljevlja  

Northern Ireland: Premiership

2014-08-23
16:00 Ballinamallard United - : - Glentoran FC  
16:00 Cliftonville - : - Glenovan  
16:00 Dungannon - : - Ballymena Utd  
16:00 Institute FC - : - Linfield FC  
16:00 Portadown - : - Crusaders FC  
16:00 Warrenpoint Town - : - Coleraine FC  

Norway: Tippeligaen

2014-08-23
15:30 Stromsgodset - : - Stabek  
18:00 Valerenga - : - SK Brann  

Poland: Orange Ekstraklasa

2014-08-23
15:30 Cracovia - : - Podbeskidzie Bielsko Biala  
18:00 Gornik Zabrze - : - Gornik Leczna  
20:30 Jagiellonia - : - Slask  

Poland: I Liga

2014-08-23
35' Olsztyn 1 : 0 Arka Gdynia  
17:00 Bytovia Bytow - : - Pogon Siedlce  
18:00 Wisla Plock - : - Chrobry Glogow  
20:00 Miedz Legnica - : - Sandecja Nowy Sacz  
20:00 Wigry S - : - Zaglebie L  

Romania: Liga 1

2014-08-23
17:30 Pandurii - : - Viitorul Constanta  
20:00 Steaua - : - Ceahlaul Piatra  

Russia: Premier League

2014-08-23
FT Ufa 1 : 2 Spartak  
21' Zenit 1 : 0 Amkar  
18:00 Rubin - : - CSKA  

Russia: Fnl

2014-08-24
06:00 FC Sakhalin - : - Tom  

Russia: National Cup

2014-08-23
17:00 Chernomorets - : - Spartak Nalchik  
18:00 SKCHF - : - Taganrog  

Russia: Premier-liga Reserves

2014-08-23
FT Ufa-D 0 : 0 Spartak-D  
FT Dinamo-D 1 : 1 Ural-D  
61' Kuban-D 1 : 2 Lokomotiv-D  
16:00 Rostov-D - : - Mordovia-D  

Russia: 2nd Division, Vostok

2014-08-23
FT Yakutia 2 : 1 Smena  
FT Chita 0 : 0 Metalurg Nk  
FT Baykal 0 : 0 Dinamo Barnaul  
FT Tom-D 1 : 2 Sibir-2  

Serbia: Super Liga

2014-08-23
17:00 Borac - : - Cukaricki  
17:00 Jagodina - : - Radnicki Nis  
17:00 Napredak - : - OFK Beograd  
17:00 Novi Pazar - : - Radnicki  
17:00 Spartak Subotica - : - Mladost Lucani  
17:00 Vozdovac - : - Rad  
20:30 Vojvodina - : - Crvena Zvezda  

Slovakia: Super Liga

2014-08-23
18:30 Ruzomberok - : - ZP Sport Podbrezova  
19:00 Banska Bystrica - : - Dunajska Streda  
19:30 Spartak Myjava - : - Slovan  
19:30 Zilina - : - Zlate Moravce  

Slovenia: 1. Snl

2014-08-23
17:00 Olimpija - : - Gorica  
20:00 Maribor - : - Zavrc  
20:00 Rudar Velenje - : - NK Krka  

Sweden: Allsvenskan

2014-08-23
16:00 Malmo FF - : - IFK Norrkoping  

Sweden: Superettan

2014-08-23
16:00 GAIS - : - Varberg  

Wales: Premier League

2014-08-23
15:30 Airbus - : - Port Talbot  
15:30 Carmarthen - : - Rhyl  
15:30 Newtown - : - Bala Town  

Argentina: Torneo Inicial

2014-08-23
20:00 Gimnasia La Plata - : - Rosario Central  
22:15 Newells Old Boys - : - Belgrano de Cordoba  
2014-08-24
01:30 Independiente - : - Velez Sarsfield  

Argentina: Nacional B

2014-08-23
21:15 Sarmiento - : - Huracan  
22:00 Santamarina - : - Union Santa Fe  
23:15 Argentinos Juniors - : - Gimnasia Jujuy  
00:30 San Martin SJ - : - Instituto  

Bolivia: Apertura

2014-08-23
21:00 Petrolero - : - Bolivar  
2014-08-24
01:00 Blooming - : - Universitario  

Brasil: Serie A

2014-08-23
23:30 Atletico-MG - : - Internacional  
23:30 Botafogo - : - Chapecoense  
2014-08-24
02:00 Palmeiras - : - Coritiba  

Brasil: Serie B

2014-08-23
21:10 Atletico GO - : - Sampaio Correa  
21:10 Avai Florianopolis - : - Santa Cruz  
21:10 Nautico Pe - : - America Rn  
21:10 Parana - : - Bragantino  
21:10 Portuguesa - : - Ceara  
2014-08-24
02:00 ABC Natal - : - Vila Nova  
02:00 Luverdense EC - : - Joinville  

Canada: Soccer League

2014-08-24
01:00 Niagara United - : - Toronto Croatia  
01:00 Serbian White Eagles - : - North York Astros  

Chile: Primera Division, Apertura

2014-08-23
18:30 Universidad de Chile - : - Huachipato  
21:30 Nublense - : - O'Higgins  
00:00 Union Espanola - : - U. Concepcion  
2014-08-24
02:30 Antofagasta - : - Deportivo Iquiue  

Colombia: Clausura

2014-08-23
22:15 Fortaleza JS - : - Uniautonoma  
00:30 Atletico Nacional - : - Envigado FC  
00:30 Itagui Ditaires - : - Patriotas  
2014-08-24
02:45 Santa Fe Bogota - : - Alianza Petrolera  

Costa Rica: Invierno

2014-08-23
23:00 Santos Dg - : - AD Carmelita  

Ecuador: Serie A, Segunda Etapa

2014-08-23
00:00 Emelec - : - El Nacional  

Guatemala: Apertura

2014-08-23
23:35 Universidad SC - : - Halcones  
2014-08-24
04:00 Petapa - : - Coatepeque  

Honduras: Apertura

2014-08-24
03:00 Vida - : - CD Victoria  

Mexico: Apertura

2014-08-23
00:00 Cruz Azul - : - Queretaro  
00:00 Veracruz - : - Guadalajara  
2014-08-24
02:00 Monterrey - : - Puebla  
03:06 Pachuca - : - Atlas  
04:00 Jaguares - : - America  

Mexico: Liga De Ascenso, Apertura

2014-08-23
23:00 Necaxa - : - Lobos BUAP  
2014-08-24
01:00 Zacatepec - : - Altamira  
02:00 Atletico San Luis - : - Merida  
03:00 Celaya - : - Irapuato  

Paraguay: Clausura

2014-08-23
22:00 Nacional Asuncion - : - 3 de Febrero  
00:30 Cerro Porteno - : - Guarani  

Peru: Primera Division

2014-08-23
20:00 Los Caimanes - : - Cienciano  

Uruguay: Apertura

2014-08-23
20:00 Sud America - : - Nacional M.  
20:00 Tacuarembo - : - Fenix  

Usa: Major League Soccer

2014-08-24
01:00 New York Red Bulls - : - Montreal Impact  
01:00 Toronto FC - : - Chicago Fire  
01:30 Columbus Crew - : - Houston Dynamo  
01:30 New England Revolution - : - CD Chivas  
02:30 Kansas City Wizards - : - D.C. United  
04:30 Los Angeles Galaxy - : - Vancouver Whitecaps  

Usa: Nasl, Fall Season

2014-08-24
01:00 New York Cosmos - : - Minnesota United  
01:30 Indy Eleven - : - Ottawa Fury  
01:30 Tampa Bay - : - Carolina RailHawks  
02:30 San Antonio Scorpions - : - Atlanta Silverbacks  

Venezuela: Apertura

2014-08-23
00:30 Real Esppor - : - Estudiantes de Merida  

China: Jia A

2014-08-23
90' Shandong Luneng 2 : 2 Beijing Guoan  
PST Guizhou Renhe ? : ? Henan Siwu  
76' Shanghai SIPG 2 : 0 Dalian Aerbin  

Japan: J-league

2014-08-23
FT Shimizu S-Pulse 1 : 3 Kashima Antlers  
FT F.C.Tokyo 4 : 4 Urawa Red Diamonds  
FT Ventforet Kofu 3 : 3 Gamba Osaka  
FT Albirex Niigata 1 : 2 Tokushima Vortis  
FT Nagoya Grampus Eight 1 : 1 Kashiwa Reysol  
FT Omiya Ardija 1 : 3 Sagan Tosu  
FT Sanfrecce Hiroshima 0 : 0 Cerezo Osaka  
FT Vissel Kobe 2 : 1 Vegalta Sendai  
FT Yokohama F. Marinos 2 : 0 Kawasaki Frontale  

Thailand: Premier League

2014-08-23
FT PTT Rayong 2 : 0 Chainat  
FT Ratchaburi 1 : 0 Songkhla United  
57' Chiangrai United 2 : 0 Bangkok United  
63' Chonburi FC 0 : 0 Muang Thong United  
20' Bangkok Glass 1 : 0 TOT  

Korea Rep.: K-league

2014-08-23
FT Gyeongnam FC 0 : 0 Pohang Steelers  
FT Jeonbuk Motors 1 : 2 FC Seoul  
FT Ulsan Hyundai 3 : 0 Sangju Sangmu  

Kuwait: Premier League

2014-08-23
15:00 Kazma - : - Al Arabi  
15:00 Yarmouk - : - Al Sahil  
17:20 Al Nasar - : - Al Shabab  
17:20 Khaitan - : - Al Sulaibikhat  

Saudi Arabia: Premiere League

2014-08-23
19:45 Al Fateh - : - Al Shabab Riyadh  
19:45 Al Raed Buraidah - : - Al Nasr Riyadh  
19:45 Najran SC - : - Al Ahli Jeddah  

Singapore: S.league

2014-08-23
90' Young Lions 2 : 1 Hougang United  

Uzbekistan: Pfl

2014-08-23
50' Sodgiana 0 : 1 Lokomotiv Tashkent  
15:00 Pakhtakor - : - Mashal Muborak  
16:00 Bunyodkor - : - Dinamo Samarkand  

Caf Champions League: Group B

2014-08-23
19:00 Sfaxien - : - ES Setif  

Caf Confederation Cup: Group B

2014-08-23
17:00 Al Ahly Cairo - : - Etoile du Sahel  
17:00 Sewe - : - Nkana  

Algeria: 1. Division

2014-08-23
18:00 RC Arba - : - CS Constantine  
18:00 USM El Harrach - : - MC El Eulma  
18:45 MC Alger - : - ASO Chlef  
20:00 ASM Oran - : - Hussein Dey  
20:00 JS Kabylie - : - USM Alger  
20:00 MO Bejaia - : - JS Saoura  

Morocco: Gnef 1

2014-08-23
16:00 MAT Tetouan - : - RCA Casablanca  
18:00 IZK Khemisset - : - MAS Fes  
20:00 RSB Berkane - : - DHJ El Jadida  

International: Club Friendlies

2014-08-23
19:30 AEK - : - Roma  

International Friendlies: U-17

2014-08-23
17:00 Germany U-17 - : - Bulgaria U-17  
17:00 Austria U-17 - : - Switzerland U-17